Product Advantages
- 360 Degree Rotation:
It can rotating in 360 degree. And the camera bracket can swing up and down 90 degree, provide an all-round photography experience, make activities or parties interesting, and leave guests with profound experience.
- Convenient Control Method:
Remote control, which is convenient to control its direction and the speed.
- Less Noise:
Making less noise during operation and provide guests with a comfortable using experience.
- Separate Structure Design:
Separate structure design, better and safer using experience, reduce the risk of equipment falling due to jumping.
- Multiple Device:
Support multiple methods, including digital camera, SLR, mobile phone and tablet, which are suitable for various devices of the customers.
- Great Load Capacity:
It can carry up to 6 people and the maximum weight can reach 300kg, which support for more people to take a picture with it at one time.
Specification
| Diameter | 1m/1.1m (3.2ft/3.6ft) |
| Height | 1.2m |
| Net Weight | 45KG |
| Gross Weight | 58KG |
| Package size | 1.08×1.08×0.29m |
| Loading Capacity | 300KG |
| Telescopic Arm | Adjustable 35″ to 61″ | Adjustable angle up to 90° |
| Voltage | 110v-230V |
| Material | Metal iron plate |
Product Description
Function:
360 Degree Rotation:
Multiple Device:
Professional Design:
Size for choice:
Separate structure design:
Carrying capacity:
Custom logo:
Durable Material:
Metal iron plate:
Led lights:
Convenient Control Method:
Application Fields
Packing
Wooden case:
Flight case:
Service
Contact us:
If you are interested in our products, please feel free to contact us. 24-hour online communication service is available. The sales department is always ready to answer any questions for you. Press “Contact us” to get further information. Or you can leave the detail messages by pressing “Get a quote”. Our specialist will contact you as soon as possible.
Performance in the global market:
Warehouse in the USA:
After-sales service:
Warranty:
Qualification certificate:



