Product Advantages
- Great Visual Performance:
With high pixel pitch and high definition, the Led screen can provide a very amazing and magnificent visual experience for the people who make no compromise to image quality.
- Quick Installation:
It adopt with professional modular design which can ensure a easy and quick installation for less time saving and labor costs.
- Installation Modes for More Creativity:
It supports flexible installation methods that presents various creativity, which making it adaptable to rental business and indoors venues like the shopping mall, exhibition, advertising wall of airport or subway, different kinds of show, LED walls and perimeter displays in stadium, broadcasting studio, museum, hotel etc.
- Ultra-thin and light weighted:
With thickness that less than 80mm, and the weight of 12kg, the Led screen has a thinner and lighter appearance than other suppliers.
- Reliability in Technology:
This panel is designed for better viewing and provides amazing high-resolution displays for various industries. It helps to promote the brand image in a unique and creative way and bring more benefits to the brand.
- Excellent Stability:
With advanced technology, it ensures the stability of color displays and screen flatness.
Specification
| Model No. | TP-P1.25(Indoor) |
| Pixel Pitch | 1.25mm |
| Led Source | SMD2020 |
| Physical Density | 640000pixel/㎡ |
| Brightness | 800-1200nits |
| Panel Resolution | 400*800pixel |
| Cabinet Weight | 12.8kg/28.2Ib |
| Cabinet Size | 500mm×1000mm |
| 19.7″×39.4″ | |
| Cabinet Material | Die-casting aluminium |
| Max Power Consumption | ≦800w/㎡ |
| Ave Power Consumption | ≦400w/㎡ |
| Power Supply Spec | 5A/40A |
| Refresh Rate | 1920HZ/3840HZ |
| Gray Scale | 14-16bit |
| IP Rating | IP30 |
| Max Stacking/Hanging | 10m/10m |
| Lifetime | 50,000 hrs |
| Viewing Angle | H:160º V:1 |
Product Description
Easier Installation:
Save time and labor costs:
Operation manual:
Visual Effect:
Clearer Visual Effect:
Higher contrast and clearer images:
High Refresh Rate:
Rear Maintenance:
Higher pixel density:
Material:
Excellent Source of LEDs:
Light weight design:
Control Method:
Installation Mode:
Various Installation Methods:
Multiple Presenting Mode:
Interlaced Connection:
Application Fields
Packing
Carton:
Flight case:
Details:
- 6pcs cabinets Led screen packed in flight case. / 6pcs cabinets Led screen packed in carton.
- Controller, insatllation cables are included.
- Spare parts included.
- Cable: We offers a range of durable and professional cables to connect your LED panels safely and trouble free. These professional cables offer easy, durable and safe connection.
- The appearance of the flight case is more beautiful and the weight is lighter.
- The design of the flight case is professional, so the products in the case will not be damaged during transportation.
- The excellent material of the flight case has the characteristics of waterproof, shock proof and moisture-proof.
- The flight case is strong sealing and oxidation resistance.
- The flight case is solid, relatively anti-collision, and has good resistance to external forces.
- The service life of the flight case is longer, generally 2~3 times that of the ordinary box.
- The bottom of the flight case has strong bearing capacity and can bear heavy weight.
10 years of Factory Production Experience
It has more than 20 production lines for LED screens manufacturing and more than 50 professional workers work for LED screens every day.
The factory have 10 year experience in LED screen and LED dance floor products manufacturing, which has provided more than 100000 LED screens and LED dance floors for the event industry. The production technology is advanced and the production level is efficient.
Professional Testing Area
The professional testing area is more than 1000 square meters , which can test 1500pcs panels at one time, provide 3 times re- install testing for each panel, provide more than 72 hours testing for each panel and show different programs on floor for customers to choose.
The product will pass three strict installation tests, including lamp beads, connection stability and whether the effect is normal.
Service
Contact us:
If you are interested in our products, please feel free to contact us. 24-hour online communication service is available. The sales department is always ready to answer any questions for you. Press “Contact us” to get further information. Or you can leave the detail messages by pressing “Get a quote”. Our specialist will contact you as soon as possible.



