Product Advantages
- Great Visual Performance:
With great high contrast rate, high resolution and high refresh rate, that can promise a vivid image and smooth video display for better visual performance .
- Fast Installation:
It adopt with professional modular design which make it possible for simple and fast installation for less time saving and labor costs.
- Flexible Installation Modes:
It supports flexible installation methods that presents various creativity, which making it adaptable to rental business and indoors venues like the shopping mall, exhibition, advertising wall of airport or subway, different kinds of show, LED walls and perimeter displays in stadium, broadcasting studio, museum, hotel etc.
- Ultra-light Design:
With thickness that less than 80mm, and the weight of 12kg, the Led screen has a thinner and lighter appearance than other suppliers.
- Mature Production Experience:
With 20 production lines and more than 50 workers that ensure the quality of the products that present high quality.
- Reliable Quality:
With mature production experience and rapidly upgrade and advanced technology to ensure the quality of the Led screen. we have been providing professional LED screen solutions for many years.
- Excellent Stability:
With an independent power box that contains a larger power capacity, to ensure more stable connection and signal.
Specification
| Model No. | TP-P2(Indoor) |
| Pixel Pitch | 2mm |
| Led Source | SMD2020 |
| Physical Density | 125000pixel/㎡ |
| Brightness | 800-1200nits |
| Panel Resolution | 250*500pixel |
| Cabinet Weight | 12.8kg/28.2Ib |
| Cabinet Size | 500mm×1000mm |
| 19.7″×39.4″ | |
| Cabinet Material | Die-casting aluminium |
| Max Power Consumption | ≦800w/㎡ |
| Ave Power Consumption | ≦400w/㎡ |
| Power Supply Spec | 5A/40A |
| Refresh Rate | 1920HZ/3840HZ |
| Gray Scale | 14-16bit |
| IP Rating | IP30 |
| Max Stacking/Hanging | 10m/10m |
| Lifetime | 50,000 hrs |
| Viewing Angle | H:160º V:140º |
Product Description
Material:
Excellent Source of LEDs:
Light weight design:
Rear Maintenance:
Higher pixel density:
Visual Effect:
Clearer Visual Effect:
High Gray Scale:
High Refresh Rate:
Multiple Presenting Mode:
Installation Mode:
Multiple Presenting Mode:
Interlaced Connection:
Easier Installation:
Save time and labor costs:
Operation manual:
Control Method:
Application Fields
Packing
Carton:
A traditional method for LED dance screen packing, which is suitable for permanent installation.
Flight case:
Details:
- 6pcs cabinets Led screen packed in flight case. / 6pcs cabinets Led screen packed in carton.
- Controller, insatllation cables are included.
- Spare parts included.
- Cable: We offers a range of durable and professional cables to connect your LED panels safely and trouble free. These professional cables offer easy, durable and safe connection.
Advantages of flight case packing:
- The appearance of the flight case is more beautiful and the weight is lighter.
- The design of the flight case is professional, so the products in the case will not be damaged during transportation.
- The excellent material of the flight case has the characteristics of waterproof, shock proof and moisture-proof.
- The flight case is strong sealing and oxidation resistance.
- The flight case is solid, relatively anti-collision, and has good resistance to external forces.
- The service life of the flight case is longer, generally 2~3 times that of the ordinary box.
- The bottom of the flight case has strong bearing capacity and can bear heavy weight.
Professional Testing Area
The product will pass three strict installation tests, including lamp beads, connection stability and whether the effect is normal.
10 years of Factory Production Experience
The factory have 10 year experience in LED screen and LED dance floor products manufacturing, which has provided more than 100000 LED screens and LED dance floors for the event industry. The production technology is advanced and the production level is efficient.
Service
Contact us:
If you are interested in our products, please feel free to contact us. 24-hour online communication service is available. The sales department is always ready to answer any questions for you. Press “Contact us” to get further information. Or you can leave the detail messages by pressing “Get a quote”. Our specialist will contact you as soon as possible.





