Product Advantages
- Fast Installation:
The dance floor is adopted with magnetic system. Turn on the switch, to experience one piece installation in only one second. All the installation can be completed in only 8 minutes!
- Advanced Control Methods:
It supports remote control, DMX control and computer control. You can freely select alternative colors, styles and other effects by using the attached remote control.
- Alternative Surface:
This floor tile provides two kinds of surfaces, including mirror surface and matte surface, to better meet the needs of different venues, and the combination of both can show more diversified effects.
- Creative Effects:
The LED dance floor is lit by mix RGB effects, solid colors, starlit effects,3D mirror effect etc. Bring your party to life with cool light shows right beneath your feet.
- Power Saving:
The panel power is 20 watts, which is more power-saving.
- Excellent Stability:
Ensure stable performance, long lifespan, stable signal and power supply, even for long time use.
- Good Load-bearing Performance:
The bearing capacity of it is of a high level. Adopting durable 10mm tempered glass, to ensure the bearing capacity of each panel is more than 500-600 kg.
Specification
| Model | TP-877 |
| Panel size | 50cmx50cmx7cm |
| Panel weight | 8.5kg |
| Surface Material | 10mm Tempered glass |
| Buttom Material | Plastic Case, ABS |
| Waterproof index: | IP53 |
| Light source: | SMD5050, RGB ,64pcs, |
| Panel Power | 20W |
| Panel Voltage | 24V |
| Panel Electric Current | 0.83A |
| Working life hours | 50000hrs |
| Working Temperature | -50℃- 60℃ |
| Connection Way | Magnetic Connection |
| Functions | Solid colors, Mix RGB Effects,Starlit Effect |
| Control Way | Remote,Computer, DMX,Controller |
Product Description
Durable Material:
Size:
High- qaulity Led sources:
Professional Design:
Load bearing:
Edge design:
Personalized customization: The size of the panel is 50cmx50cmx7cm. We can provide customization according to customer’s needs.
Quick Installation:
Fast and convenient installation
It adopts with a magnetic system, with 18 built-in magnets in each panel, which make it possible to achieve the one-second installation for one panel. The excellent performance of the panels and the advanced magnetic system that allow for quickly and easily install and take down. Also, more magnets in the panels present a better performance in stability of signal connecting and power passing.
Less time and labor costs:
Operation manual :
Excellent Remote Control System:
Multiple control system methods:
The functions of the control system:
Multiple Colors and effects:
Brightness and quantity of the light:
Various color ranges and effects:
Starlit effect:
Solid color:
Mix RGB effect:
3D infinity effect:
Application Fields
Packing
Carton:
Flight case:
Details:
- The Led dance floor, controller, power supply, corner, edges, wire edge,remote are included.
- Spare parts included.
- 8pcs in one flight case. /2 pcs in one carton.
- 1488pcs in one 40 FT container. (Long:12.033m Wide:2.352m)
- The appearance of the flight case is more beautiful and the weight is lighter.
- The design of the flight case is professional, so the products in the case will not be damaged during transportation.
- The excellent material of the flight case has the characteristics of waterproof, shock proof and moisture-proof.
- The flight case is strong sealing and oxidation resistance.
- The service life of the flight case is longer, generally 2~3 times that of the ordinary box.
- The flight case is solid, relatively anti-collision, and has good resistance to external forces.
- The bottom of the flight case has strong bearing capacity and can bear heavy weight.
10 years of Factory Production Experience
The factory have 10 year experience in LED dance floor and LED walls products manufacturing, which has provided more than 100000 LED floors and LED walls for the event industry. The production technology is advanced and the production level is efficient.
Professional Testing Area
Service
Contact us:
Performance in the global market:
Warehouse in the USA:







