Product Advantages
- Fast Installation:
The dance floor is adopted with magnetic system. Turn on the switch, to experience one piece installation in only one second. All the installation can be completed in only 8 minutes!
- More Convenient Control Methods:
It supports remote control, DMX control, computer control and tablet control. The tablet control is so convenient that you can complete the effects changing in a simple touching on the screen.
- Creative Effects:
The LED dance floor provide mix RGB effects, solid colors, starlit effects and even words typing. It can present a wide color range to bring you an extremely amazing party.
- Power Saving:
The panel power is 20 watts, which is more power-saving.
- Excellent Power Stability:
Stable voltage and electricity power supply, which make the dance floor work well for long time in party.
- Strong Load-bearing Performance:
The bearing capacity of it is of a high level. Due to the high-quality of the tempered glass on the surface, the bearing capacity of each panel is more than 500-600 kg.
- Alternative Panel Color:
Two panel colors are available, white and black. You can choose the color of the panel that meets the needs of the site.
Specification
| Production Name | Magnet Digital Led Dance Floor |
| Model | TP-M878 |
| Panel size | 50cmx50cmx5.3cm |
| Panel weight | 8.5kg |
| Surface Material | 10mm Tempered glass |
| Buttom Material | Plastic Case |
| Waterproof index: | IP53 |
| Light source: | SMD5050, RGB ,64pcs |
| Panel Power | 20W |
| Panel Voltage | 24V |
| Panel Electric Current | 0.83A |
| Working life hours | 50000hrs |
| Working Temperature | -50℃- 60℃ |
| Connection Way | Magnetic Connection |
| Functions | Solid colors, Pattern Effects,Starlit Effect,Type words |
| Control Way | Tablet,Remote,Computer, DMX,Controller |
Product Description
Durable Material:
Light weight:
It has a weight of 8.5 kilograms and a thickness of 7cm, which is thinner and lighter than other suppliers. The light weight and size of the panel is better for rental business.
Personalized customization:
High-quality Led source:
Professional Design:
Load capacity:
Edge design:
Easy to set-up
Fast and convenient installation:
Less time and labor costs:
Operation manual:
Excellent Control System:
Multiple control methods:
The functions of the control system:
Tutorial of the System:
Multiple Colors and effects:
Brightness:
Various color ranges and effects:
Starlit effect:
Solid color:
Mix RGB effect:
Type words:
Application Fields
Packing
Carton:
A traditional method for LED dance floor packing, which is suitable for permanent installation.
Flight case:
Details:
- The Led dance floor, controller, power supply, corner, edges, wire edge,remote are included.
- Spare parts included.
- 8pcs in one flight case. /2 pcs in one carton.
- 1488pcs in one 40 FT container. (Long:12.033m Wide:2.352m)
Advantages of flight case packing:
- The appearance of the flight case is more beautiful and the weight is lighter.
- The design of the flight case is professional, so the products in the case will not be damaged during transportation.
- The excellent material of the flight case has the characteristics of waterproof, shock proof and moisture-proof.
- The flight case is strong sealing and oxidation resistance.
- The flight case is solid, relatively anti-collision, and has good resistance to external forces.
- The service life of the flight case is longer, generally 2~3 times that of the ordinary box.
- The bottom of the flight case has strong bearing capacity and can bear heavy weight.
10 years of Factory Production Experience
The factory have 10 year experience in LED dance floor and LED walls products manufacturing, which has provided more than 100000 LED floors and LED walls for the event industry. The production technology is advanced and the production level is efficient.
Professional Testing Area
Service
Contact us:
If you are interested in our products, please feel free to contact us. 24-hour online communication service is available. The sales department is always ready to answer any questions for you. Press “Contact us” to get further information. Or you can leave the detail messages by pressing “Get a quote”. Our specialist will contact you as soon as possible.
Performance in the global market:
Warehouse in the USA:
After-sales service:
Warranty:
Qualification certificate: