Product Advantages
- Quick and Easy Installation:
It adopted with magnetic system, which make it possible for one piece installation in only one second. All the installation can be completed in only 8 minutes!
- Multiple Control Methods:
It supports remote control, DMX control and computer control. You can freely switch alternative colors, styles and other effects by using the attached remote control.
- Multiple Effects:
It can present pattern effects, solid colors, starlit effects and interactive effects and bring your party to life with cool light shows right beneath your feet.
- Interactive Induction:
This Led floor has a gravity sensing function, and the effect can be switched with people walking or dancing on it.
- Thin and Light Design:
Only with 8.5 kg per panel, and 70mm thickness, more convenient to be installed and shipped.
- Power Saving:
The panel power is 20 watts, which is more power-saving.
- Excellent Stability:
Even if it is used for a long time, it can also ensure stable performance, long service life, stable signal and power supply, and safe use.
- Great Load-bearing Performance:
With the high-quality tempered glass, the bearing capacity of each panel is more than 500-600 kg. Because of its good load-bearing capacity, it can accommodate many people to dance at one time.
Specification
| Production Name | Magnet Interactive Dance Floor |
| Model | TP-M876 |
| Panel size | 50cmx50cmx7cm |
| Panel weight | 8.5kg |
| Surface Material | 10mm Tempered glass |
| Buttom Material | Plastic Case, ABS |
| Waterproof index: | IP53 |
| Light source: | SMD5050, RGB ,64pcs |
| Panel Power | 20W |
| Panel Voltage | 24V |
| Panel Electric Current | 0.83A |
| Working life hours | 50000hrs |
| Working Temperature | -50℃- 60℃ |
| Connection Way | Magnetic Connection |
| Functions | Solid colors, Pattern Effects,Starlit Effect,Interactive |
| Control Way | Remote,Computer, DMX,Controller |
Product Description
Durable Material:
High-quality Led source:
Light weight:
Personalized customization:
Professional Design:
Edge design:
It is equipped with a newly upgraded edge design to better prevent slipping and falling.
Great Load capacity:
Easy to install:
Fast and convenient installation:
Save time and labor costs:
Operation manual :
Excellent Control System:
Multiple control methods:
The functions of the control system:
Multiple Colors and effects:
Brightness and quantity of the light:
Various color ranges and effects:
Starlit effect:
Solid color:
Pattern effect:
Interactive effect:
Application Fields
Packing
Carton:
Flight case:
Details:
- The Led dance floor, controller, power supply, corner, edges, wire edge,remote are included.
- Spare parts included.
- 8pcs in one flight case. /2 pcs in one carton.
- 1488pcs in one 40 FT container. (Long:12.033m Wide:2.352m)
Advantages of flight case packing:
- The appearance of the flight case is more beautiful and the weight is lighter.
- The design of the flight case is professional, so the products in the case will not be damaged during transportation.
- The excellent material of the flight case has the characteristics of waterproof, shock proof and moisture-proof.
- The flight case is strong sealing and oxidation resistance.
- The flight case is solid, relatively anti-collision, and has good resistance to external forces.
- The service life of the flight case is longer, generally 2~3 times that of the ordinary box.
- The bottom of the flight case has strong bearing capacity and can bear heavy weight.
10 years of Factory Production Experience
The factory have 10 year experience in LED dance floor and LED walls products manufacturing, which has provided more than 100000 LED floors and LED walls for the event industry. The production technology is advanced and the production level is efficient.
Professional Testing Area
Service
Contact us:
If you are interested in our products, please feel free to contact us. 24-hour online communication service is available. The sales department is always ready to answer any questions for you. Press “Contact us” to get further information. Or you can leave the detail messages by pressing “Get a quote”. Our specialist will contact you as soon as possible.
Performance in the global market:
Warehouse in the USA:
After-sales service:
Warranty:
Qualification certificate:



